Fotocella VS Nyomatékhatároló

Mi a legelső félelmünk a garázskapuval vagy kerti kapunyitó automatikánkkal szemben? Természetesen az, hogy nehogy bezárjon vagy rázárjon valamire, legrosszabb esetben valakire a kapu. Milyen eszközökkel tudunk védekezni és melyik érdemes választani? Kiderül ebből a rövid összefoglalónkból.

A gyakorlatban persze minden egyes telepítési és működtetési -ha kaptunk ilyet- útmutató azzal kezdődik: ne működtess a kaput csak akkor, ha meggyőződött arról, hogy semmilyen akadály nincs az útjában és nem állhat fent balesetveszély. Ilyenkor mindig mosolygok magamban: Reggel 7.55kor indulás a 20 perccel arrébb lévő munkahelyre – Nem hangzik túl reálisan, hogy nyugodtan, kiegyensúlyozottan a visszapillantó tükörből figyelem míg a garázsajtó vagy kertkapu bezáródik.

Mit tudunk tenni annak érdekében, hogy a maximális biztonságot elérjük ebben az esetben is? Két eszköz áll rendelkezésünkre a leggyakrabban. (Nem ejtünk szót azokról az irreálisan drága megoldásokról, melyek maximális biztonságot adhatnak, de gyakran drágábbak mint maga a beszerzett eszköz.)

  • Infrasorompó (más néven fotocella) pár
  • Nyomatékérzékelő
Amit az infrasorompól tudni érdemes:

A fenti videóban egyértelműen látszik a pontos szerepe. Az eszköz gyakorlatilag egymással szemben felszerelve tud csak funkcionálni. Ha látja egymást a két oldal, akkor minden rendben van. Ha nem látják egymást, akkor nagy valószínűséggel valamilyen akadály került a kapu mozgásának útjába, így nem engedélyezett a további mozgás. Ha nem volt mozgásban a kapu: nem engedi nyitni/zárna a garázsajtót vagy kertkaput a rendszer. Ha mozgásban volt a rendszer: egyszerűen megáll, egyes típusoknál visszanyit.

A lényege az, hogy folyamatosan figyeli a kapu útját. Kertkapu nyitóknál minden egyes esetben javasoljuk egy pár infrasorompó felszerlését. Ezt ilyen esetekben kívülre tesszük, azaz külső rendszer. Sok esetben van lehetőség belső fotocella felszerelésre is. A Hörmann esetében sajnos ez olyan módon van megoldva, hogy csak egy pár infrának van szerepe, míg pl.: a leggyakoribb Proteco termékeknél mindkét fotocella pár tud alapesetben is hasznosan, balesetmegelőző módon működni.

Mi az a nyomatékhatároló?

Sok helyen olvasta már, szinte biztos vagyok benne. Jellemzően 24V belső motorral rendelkező kapunyitók esetében könnyen megvalósítható biztonsági eszköz. Egyszerűbben: A mozgatás során az automatik végig figyeli, mekkora erőre van szüksége az adott kapu nyitásához/zárásához. Ha ez az erő megnő, akkor valami akadályba ütközés történt, megállítja a kaput és visszanyitja.

Kicsit műszakibb nyelven: egyenáramú kisfeszültségű motor mozgatja a kaput. Ha akadályba ütközik, a motor lassul vagy megáll – megnő az ellenállás, azaz ezt a feszültség különbséget kihasználva a motor megáll és ellentétes irányban kezd el működni. A Hörmann, Sommer automatikák az 5 év garancia mellett azzal is kitűnnek a tömegből, hogy alapesetben is tudják a nyomatékhatárolást.

Itt láthat egy videót arról, hogyan működik a nyomatékhatárolás kertkapuk esetében:

Összefoglalva: Kertkapu nyitó automatikáknál minden esetben javasoljuk egy pár infrasorompó felszerelését. Garázskapuk esetében azon típusoknál, melyeknél nyomatékhatárolós automatizálás van, nem feltétlen szükséges ez a kiegészítő. (A gyakorlatban szinte soha nem kérik Ügyfeleink)

Update: Ha most keresi a megfelelő kapunyitót, akkor van egy webáruház, amiben egyaránt megtalálhatja a sima fotocellás védelmű valamint a nyomtékhatárolós kertkapu automatikákat is.

===

Ha most tervezi új kapu beszerzését, ezt a rövid összefoglalót érdemes arról elolvasni, hiszen egy helyen röviden összefoglaltuk a Hörmann garázsajtók előnyét és hátrányát. Olvassa el bátran, hiszen mint a lenti ajánlóban is megtalálja, ezekhez az ajtókhoz valódi, működő garanciát is ad a gyár, valamint mi is.