Mi az ami fontos egy garáskapu választásnál?

Amit a különböző értékekről tudni érdemes. Ne hagyjuk magunkat egyszerűen különböző értékekkel “elvakítani”, koncentráljon a lényegre, hiszen hosszú távon sem egy “valamilyen” K vagy U érték, sem egy 20-30-40mm vastag panel nem takarít meg Ön helyett pénzt, ha az elején rosszul választott. Mindannyian tudjuk, hogy nem ez számít, hanem a valódi energia megtakarítás.

Nagyon-nagyon sokszor még szakmabelieket is hallok vitatkozni a különböző hőszigetelési típusokról, illetve a sokat emlegetett “K” vagy “U” értékkel példálózni. Ezek az értékek valóban használhatóak, azzal az ici-pici aprósággal, hogy nem mindegy milyen körülmények között készült bizony az az érték. Sok gyártó megad egy bizonyos számot (gondosan ügyelve, hogy a lehető legkisebb legyen, bőven 1 alatti akár) amit aztán az emberek elfogadni, de azt hogy milyen értékere vonatkozik, már senki nem kérdezi meg.

Ez az érték bizony sok paraméterrel csökkenthető. Nem mindegy például a garázsajtóknál sem, hogy a beépített panelt vizsgálták, az a panel hogyan lett beépítve, vagy a laborkörülmények között lemért lamella értéket reklámozzák. Ebben az esetben a Hörmann garázskapukat is reklámozhatnánk akár 0,5 K értékkel, hiszen laborkörülmények között ennyit tudnak a panelek. Ráadásul ha bárki kérdi, meg is tudjuk mutatni a pontos, mért eredményeket jegyzőkönyvvel. Ez utóbbit már csak kevesen tudják igazolni papírokkal, de ne vesszünk el ennyire a részletekben.

Megfelelően beépített, jó hőszigetelő Hörmann LPU garázskapu

Ugyanez a helyzet a vastagsággal is. A Hörmann 22mm-s paneljei egy általunk végzett hőtérképes felméréssel (direkt nem hivatkozom külső forrásokra, sokat találhat a neten) sok más gyártó 40mm-es paneljainál jobb hőszigetelési értéket ért el, ugyanazon körülmények között.

Mi így határozzuk meg a garázskapuink hőszigetelését:

LTE : A teljesen hőszigeteletlen garázskapunk fantázianeve. Ez mindössze a 0,9mm-es lemezborítás szimplán, közte nincs semmilyen szigetelő anyag. Már ebben a kapuban is benne van a körkörös szigetelő gumitömítés minden oldalt, illetve alul egy vastagabb szigetelő réteg. Volt már olyan Ügyfelünk, aki utólagosan egész sok sikerrel leszigetelte ezt a típusú kaput.

EPU : Közepesen 22mm hőszigeteléssel (speciális önterülő PU hab, amely teljesen kitölti a lamellákat) ellátott garázskapu, paraméterei körülbelül egy nagyon jó minőségű műanyag ablakkal vetekszenek. Azaz ha a garázsban nincs speciális (pl. háromrétegű) ablak, akkor jó választás lehet az EPU kapu.

LPU : A lakossági garázskapuink csúcsa, 42 mm hőszigeteléssel, profin beépítve gyakorlatilag verhetetlen jelenleg a piacon. Szinte minden felülettel és kivitelben megtalálható, univerzálisan szinte mindenhova megfelelő és a jelenleg elérhető kapu típusokat figyelembe véve szerintünk a legjobb megoldás is egyben.

Hörman LTE EPU LPU

Melyiket érdemes választani?

Általában az adott anyagi helyzetünk határozza meg, hogy milyen kaput választunk. Sokszor azonban győz a megjelenésre drágább kivitelű kapu a jobb hőszigetelésűvel szemben. (Például színes, de csak közepesen hőszigetelt kaput választunk) Erre azt szoktam javasolni, hogy a tapasztalatok alapján sokkal egyszerűbb utólag lefesteni (fényeztetni) a garázskapu lamellát profi minőségben, mint ugyanazt a lamellát akár csak kicsivel jobbra leszigetelni. (A fényezés nem légből kapott ötlet, valóban több Ügyfelünk is megcsináltatta már a garázskapu lamella festést, volt hogy sok és után, így gyakorlatilag a színes ajtót egyben fel is újították kívülről). Gondoljuk tehát alaposan át a döntésünket!

Összefoglalva a fentieket: Minden esetben érdemes a jelenleg megfelelő hőszigetelési típusnál egy kategóriával magasabbat választani (LPU típusig), még akkor is ha cserébe átmenetileg le kell mondanunk pl. a színes kapuról vagy esetleg más motívumra kell váltani. Hosszú távon pénztárcánk meghálálja a mostani befektetését!